حدیث زندگی – آموزه‌های قرآن و حدیث / بخش اول: خانواده – ازدواج – 5/ آرامش

«وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ» (الرّوم، 21)

و از نشانه‏هاى او اين كه از (نوع)  خودتان همسرانى براى شما آفريد تا در كنارشان آرام گيريد، و ميانتان دوستى و مهربانى نهاد. آرى در اين [نعمت‏] براى مردمى كه مى ‏انديشند نشانه ‏هايى است.

اولین و مقدس‌ترین کانون اجتماعی بشر، "خانواده" است که با ازدواج شکل می‌گیرد. زن و مرد، نه تنها دو جنس "مخالف" نیستند، بلکه دو جنس "مکمل" هستند، در هر کدام نیازهای جنسی، عاطفی، روانی و استعدادهای کمالی فراوانی است که با ازدواج مرتفع می‌گردد. از این رو دانشمندانی چون شهید آیت الله مطهری (ره) گفته‌اند: کمالی در ازدواج هست که با هیچ چیز دیگری، حتی نماز شب و ...، محقق نمی‌گردد. تا وقتی زمینه و امکان رفع این نیازهای اساسی، مساعد نگردیده، وجود آدمی در تلاطم است، لذا فرمود که ازدواج را مایع آرامش (لِّتَسْكُنُوا) شما قرار دادم. برخی ازدواج را آغاز یک جنگ بزرگ می‌پندارند و از همان گام اول، با گاردی محکم و کوبنده و شرایطی سخت، وارد میدان زندگی می‌شوند، چنان چه گویی وارد میدان جنگ و یا دست کم رینگ بوکس یا تشک کشتی شده‌اند! اینان ازدواج هم بکنند، به آرامش نمی‌رسند. 

آرشیو
       کل بازديد : 7991391
       بازدید امروز : 3861
    تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
    استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.