کسانی که نزد پروردگار «ملعون» هستند [لعنت یعنی دور شدن از رحمت الهی] / 6- نقض کنندگان بیعت الهی با رسول (ص) 

فَبِمَا نَقْضِهِم مِّيثَاقَهُمْ لَعنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِيَةً يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ وَنَسُواْ حَظًّا مِّمَّا ذُكِّرُواْ بِهِ وَلاَ تَزَالُ تَطَّلِعُ عَلَىَ خَآئِنَةٍ مِّنْهُمْ إِلاَّ قَلِيلًا مِّنْهُمُ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاصْفَحْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ (المائده، 13)

پس به [سزاى] پيمان شكستن‌شان لعنت‌شان كرديم و دل‌هايشان را سخت گردانيديم [به طورى كه] كلمات را از مواضع خود تحريف مى ‏كنند و بخشى از آنچه را بدان اندرز داده شده بودند به فراموشى سپردند و تو همواره بر خيانتى از آنان آگاه مى ‏شوى مگر [شمارى] اندك از ايشان [كه خيانتكار نيستند] پس از آنان درگذر و چشم پوشى كن كه خدا نيكوكاران را دوست مى ‏دارد.

خداوند متعال برای قوم بنی‌اسرائیل دوازده سرپرست یا به تعبیری «امام» تعیین نمود و از قوم بنی‌اسرائیل نسبت به آنان بیعیت گرفت «وَلَقَدْ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَآئِيلَ وَبَعَثْنَا مِنهُمُ اثْنَيْ عَشَرَ نَقِيبًا .../ آیه قبل». اما سپس بیعت خود را شکستند و به جای رحمت الهی، مشمول لعنت گردیدند. این پیمان شکنی و نقض بیعت، هر گاه که صورت پذیرد، آثاری دارد که از آن جمله «قساوت قلب» است. قلب که قسی شد، چون می‌خواهند هم چنان زیر بیرق دین جنایت کنند، ابتدا آیات الهی را تحریف می‌کنند. البته مقصود این نیست که فقط چند کلمه یا جمله را حذف و اضافه می‌کنند، بلکه «کلمات الهی» را جا به جا می‌کنند. یعنی حق را منزوی و باطل را به جای حق می‌نشانند و به او قداست دینی نیز می‌بخشند – اوامر و تذکرات الهی را فراموش می‌کنند و خیانت را پیشه می‌سازند.

 

آرشیو
       کل بازديد : 7796327
       بازدید امروز : 3195
    تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
    استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.