حدیث زندگی – آموزه‌های قرآن و حدیث / بخش اول: خانواده – از آثار بدرفتاری با پدر و مادر – 4/ حبس و ردّ دعا

     الذنوب ... الَّتى تُعَجِّلُ الفَناءَ قَطيعَةُ الرَّحِمِ وَالَّتى تَرُدُّ الدُّعاءَ وَ تُظلِمُ الهَواءَ عُقوقُ الوالِدَينِ (الکافی، ج2، ص 448)؛

(هر یک از گناهان به غیر از عقوبت اخروی، در زندگی نیز آثار سویی دارند) ... گناهى كه مرگ را شتاب مى ‏بخشد، قطع رابطه با خويشان است. گناهى كه مانع استجابت دعا مى‌شود و (قلب و زندگى) را تيره و تار مى‌‏كند، نافرمانى از پدر و مادر [عاق والدین] است.

ما، محتاج و نیازمندیم، گرفتاری‌های بسیار و نیز خواسته‌های فراوانی داریم و امیدمان به استجابت دعاهایمان است، اما اغلب متعجب یا حتی گله‌مند و معترض می‌شویم که "پس چرا دعای ما مستجاب نمی‌شود؟" – استجابت دعا، جادو و جنبل نیست، آن هم شرایط، قواعد، علل و معلول‌های خود را دارد. گاهی اعتقادات و رفتارهایی سبب می‌گردد تا دعا حبس شود و یا به تعبیر حدیث فوق، به خود انسان برگردد، یعنی قبول نشد. از جمله این امور که سبب ضایع شدن معنویت در قلب و مردود شدن دعا و پا برجایی یا شدت مشکلات می‌گردد، بدرفتاری با والدین و نارضایتی و عاق آنهاست. پس اگر دعا داریم، برای مساعد نمودن زمینه‌ی استجابت هم که شده، رفتارمان با والدین را اصلاح کنیم.

«بد رفتاری با پدر و مادر، افزون بر کیفر اخروی، زیان‌های دنیوی نیز دارد. بر پایه‌ی حدیثی قدسی، خدا فرمود: به عزّت و جلال و بلندی شأنم سوگند، اگر عاق والدین عبادت همه پیامبران (ص) را انجام دهد، از او نمی‌پذیریم./ مفاتیح الحیاة، آیت الله جوادی آملی، 230»

 

آرشیو
12 دى 1348  نسخه قابل چاپ  ارسال به دوستان
   کل بازديد : 7974440
   بازدید امروز : 5436
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.